ده مهارت دیجیتالی که مدرسان عصر حاضر باید به آنان مسلط باشند:

استفاده از تکنولوژی در کلاس های درس، امروزه یک ضرورت غیرقابل انکار برای تمامی سطوح و سنین است.
  1. توانایی یافتن منابع آموزشی معتبر، کاربردی و متنوع اینترنتی جهت استفاده در کلاس های درس. محتوایی نظیر: ورکشیت، ویدئو کلیپ، پادکست، فلش کارت های دیجیتال و غیره.
  2. استفاده از بستر و پتانسیل شبکه های مجازی برای رشد و توسعه حرفه ای خود. برای مثال: عضویت در کانال ها، صفحات و وب سایت های آموزشی، دنبال نمودن اساتید موفق و باتجربه در شبکه های اجتماعی و الگو برداری از نحوه تدریس آنان، عضویت در انجمن ها و صنوف وابسته به یاددهی و یادگیری و غیره.
  3. راه اندازی صفحات حرفه ای در فضای مجازی و یا وب سایت اختصاصی و ایجاد، ویرایش و به اشتراک گذاشتن روزانه های تدریس، برنامه های تدریس، و تجارب و شیوه های تدریس خود با دیگران.
  4. استفاده از ابزار های اینترنت – محور و دیجیتالی برای تدریس بهتر. مثلا استفاده از شیوه های آموزشی نظیر بازی – محور، کلاس درس وارونه، آموزش هیبرید، آموزش از طریق تلفن همراه و غیره.
  5. آفرینش محتوای دیجیتالی بصری جذاب. برای مثال تولید ویدیوهای آموزشی از تدریس آنلاین خود، تولید فلش کارت های اختصاصی برای زبان آموزان خود، تولید پادکست، و غیره.
  6. به طور کلی توانایی بالا در جستجوی اینترنتی و آگاهی از وب سایت های معتبر آموزشی با منابع در دسترس و دانستن نحوه ی دانلود محتوا و هم چنین مقالات بروز علمی در زمینه تدریس.
  7. توانایی به اشتراک گذاری محتوا و منابع آموزشی با والدین زبان آموزان، خود زبان آموزان و سایر مدرسان. مثلا ایجاد چت روم های اختصاصی برای به اشتراک گذاری اطلاعات، یا استفاده از وب سایت های موجود جهت بارگذاری محتوا و تولید لینک دانلود و سپس به اشتراک گذاری لینک دانلود برای مخاطبان.
  8. قابلیت ساخت اسلاید های جذاب پاورپوینت، پرزی، و قابلیت استفاده از نرم افزار آفیس و تایپ سریع مطالب در محیط ورد و هم چنین قابلیت ساخت و ادیت کلیپ، و هم چنین ادیت عکس.
  9. برقراری ارتباط موثر با اساتید بنام آموزش در بستر اینترنت و استفاده از نظرات و ایده های آنان، ساخت صفحه رسمی در لینکدین، و قابلیت مستندسازی و رزومه سازی دیجیتال.
  10. توانایی شرکت در وبینارهای تخصصی و کنفرانس های آنلاین و هم چنین در مرحله بعد، برگزاری کنفرانس ها و وبینار های آنلاین برای مخاطبان خود.

منبع: وبسایت رسمی دکتر محمدعلی کوثری به آدرس: http://www.eltkowsary.ir